.. Stredná odborná škola služieb, Ul. sv. Michala 36, LeviceDivadelné predstavenie Gazdova krv

Dňa 25. októbra 2012 navštívili študenti našej školy divadelné predstavenie GAZDOVA KRV v bratislavskom divadle ASTORKA.
Divadelná hra GAZDOVA KRV je tragikomédia v dvoch častiach a štrnástich obrazoch, napísaná voľne na motívy z próz Rudolfa Slobodu Krv, Jeseň a všeličo iné. Hra Ondreja Šulaja vznikla priamo pre divadlo ASTORKA Korzo ´90, režíroval ju Juraj Nvota.

Gazdova krv je príbeh Gazdu, ktorého bravúrne zahral Miroslav Noga. Gazda – spisovateľ žije v Devínskej Novej Vsi so svojou Ženou. Postavu Ženy vynikajúco stvárnila herečka Szidi Tóbiás, veď za svoj výkon zožala obrovský potlesk obecenstva. Gazdovu matku Kláru hrala známa herečka Zita Furková. V príbehu, ktorý sa odohrával pred očami divákov ako súhrn jednotlivých udalostí zo života Gazdu, zohrávali dôležitú úlohu dve ženy: Dcéra – Rebeka Poláková a tajná láska Číňanka - Petra Vajdová.
Vzťah Gazdu k svojim najbližším prechádza rôznymi fázami náklonnosti a Gazda prežíva množstvo emotívnych situácií, často dojemných či komicko-groteskných. V hre Gazdova krv sa využíva prelínanie časových i dejových pásiem. Príbeh sa odohráva po novembri 1989, jeho súčasťou sú aj retrospektívy do sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia, keď sa Gazda dostal do kontaktu s pracovníkom ŠTB. Gazda sa stretáva s Tajným, ktorého si zahral  Matej Landl. Hra vtipne a s nadhľadom zachytáva aj túto nepríjemnú stránku mnohých ľudí na Slovensku, ktorých v čase normalizácie oslovil režim na spoluprácu. Vtipná a neopakovateľná je aj situácia, keď prichádza ku Gazdovi neter Jane z Ameriky. Tú si zahrala mladá herečka Zuzana Konečná. Gazda robí aj interview s Redaktorom, ktorého hral Marián Labuda ml. pre prestížny denník v čase porevolučného Slovenska.
Hra Gazdova krv si možno pri niektorých pasážach žiadala dobrého diváka, pretože sa prelínala skutočnosť s víziami Gazdu, ktorý vyslovoval  názory, zvláštne myslenie a originálne filozofické úvahy spisovateľa Ruda Slobodu, ktorý vstúpil do slovenskej literatúry v 60. rokoch 20. storočia.
Divadelná hra mala veľký úspech, žiaci zažili príjemný divadelný zážitok. V ten deň oslavoval svoje narodeniny aj herec Miroslav Noga, ktorému v divadle za všetkých zablahoželala herečka Zita Furková za búrlivého potlesku divákov.

Mgr. Jana Hríbiková

Partneri

op vzdelavanie


Partneri školy

 

 


 

 

 

O stránku sa starajú

Mgr. Peter Jedlička
a
Ľudovít Göbölös

webadmin@soslevice.sk

prevádzkovateľ stránky:

Teacher.sk, s.r.o