.. Stredná odborná škola služieb, Ul. sv. Michala 36, LeviceHistorické a literárne pamiatky Poľska

   V dňoch 2. – 4. októbra 2014 sa žiaci našej školy opäť vybrali do sveta. Tentokrát navštívili našich severných susedov, zúčastnili sa historicko – literárnej exkurzie v Poľsku. Prvý deň bol zameraný na prehliadku Osvienčimu.

 

   Žiaci si pozreli koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Bol to najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 1,3 milióna ľudí. Odhaduje sa, že asi 900 000 ľudí poslali do plynových komôr alebo zastrelili, zvyšných 200 000 zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania. Auschwitz sa stal symbolom holokaustu a genocídy.

   Po prehliadke Osvienčimu sme sa vybrali do kráľovského mesta Krakov. Staré mesto je  charakteristické početnými historickými stavbami, najmä stredovekými a renesančnými budovami.  Svojou krásou sa tu vyníma kráľovský zámok Vavel. Mesto je sídlom Jagelonskej univerzity a poľskej Akadémie vied. V Krakove sme prešli slávnou kráľovskou cestou na najväčšie stredoeurópske  stredoveké námestie  Európy - na hlavné námestie Krakova na Rinek Gluvny. Po dobrej večeri v centre Krakova sme zažili neopakovateľnú atmosféru nočného Krakova.

   Po náročnej noci, počas ktorej sme zažili požiar (horela nám ubytovňa), sme sa na druhý deň  po raňajkách opäť vybrali do Krakova, kde sme absolvovali univerzitnú trasu. Videli sme Jagelonskú univerzitu so slávnym orlojom, prezreli sme si románske a gotické stavby Krakova a navštívili hrad Vavel. Po vynikajúcom obede v centre Krakova sme sa vybrali po trase opevnenia Krakova a po trase slávnych osobností. Videli sme napríklad Grunvaldský pomník, barbakan sv. Floriána, gotické a románske kostoly a ďalšie historické budovy.  Po prehliadke Krakova si splnili prianie aj tí, ktorí radi nakupujú, pretože sme navštívili hypermarkety  neďaleko Krakova.

   Posledný deň nás čakala prehliadka soľnej bane Vielička. Je to jedna z najstarších soľných baní na svete,  leží  v tesnej blízkosti Krakova. Soľ sa tu ťažila od 13. storočia až do roku 1992, keď historická hodnota tohto miesta prekročila hospodársku hodnotu z ťažby soli. Dnes je baňa dôležitým turistickým miestom Poľska. Baňa je typická svojou výzdobou, ktorá je vytvorená výhradne zo soli.  V bani je špeciálna mikroklíma, preto sa sem chodia liečiť najmä deti, ktoré majú dýchacie a kožné ochorenia. V podzemí sa nachádza niekoľko reštaurácií a bufetov,  galéria a obchody so suvenírmi, dajú sa tu nájsť napríklad šperky, kamene, soľ do kúpeľa, ale aj iné „maličkosti.“ Na záver sme si pozreli 3D film o soľnej bani, ktorý bol pekným zavŕšením prehliadky.

   Z Poľska sme odchádzali všetci veľmi spokojní, plní zážitkov a nezabudnuteľných chvíľ. Cestou domov sme ešte nezabudli obdivovať krásky slovenskej prírody, a keďže sme boli hladní, zastavili sme sa aj v Jánošíkovej kolibe, aby sme si pochutnali na typickom slovenskom jedle, na bryndzových haluškách.  Už teraz sa všetci tešíme na ďalšiu literárno – historickú exkurziu.

Mgr. Jana Hríbiková

Fotogaléria

Partneri

op vzdelavanie


Partneri školy

 

 


 

 

 

O stránku sa starajú

Mgr. Peter Jedlička
a
Ľudovít Göbölös

webadmin@soslevice.sk

prevádzkovateľ stránky:

Teacher.sk, s.r.o