Projekt ESF
Meniny
Dnes: Karolína
Zajtra: Lenka
Pozajtra: Laura
Aktuálne projekty
Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
Erasmus+ KA1 - Mládež v európskej inklúzii / The Youth in european inclusion
Erasmus+ KA1 - Otvorení pre Európu / Opened for Europe
Erasmus+ KA2 - Rozdelení a predsa spolu / Divided but still together
Erasmus + KA229 „Rozdelení a predsa spolu“ v učebnom odbore hostinský, kuchár, čašník, kaderník
IT akadémia - vzdelávanie pre 21.storočie
Erasmus+ Healthy European Youth
Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce - Švajčiarsko – Slovenský projekt
Od mešca k bankomatu
Žiaci I. KL OaP a II. N prs, sst sa zúčastnili dňa 4. októbra 2016 výstavy „Od mešca k bankomatu“ v Tekovskom múzeu v Leviciach. Autorom výstavy, ktorá sa venuje peňažnému systému v našich dejinách, je Peter Pleva.
Expozícia predstavuje postupný vývoj finančného systému od predmincových platidiel až po vznik bánk či sporiteľní.
Najstaršie mince, ktoré žiaci mohli vidieť, boli keltské mince z levického pokladu približne z prvej polovice 2. storočia pred naším letopočtom. Tieto poznáme pod názvom biatec. Z obdobia Veľkomoravskej ríše sa zachovali hrivny, ktoré mali podobu sekier z kujného železa. Strieborné mince – denáre - začali obiehať na našom území až po zániku Veľkej Moravy.
Okrem vzácnych keltských mincí sa v okolí Levíc našli aj náleziská rímskych mincí. Počas storočí sa aj v Uhorsku striedali rôzne meny. Žiaci mali možnosť vidieť denáre, groše, toliare, ako aj rôzne papierové platidlá. Čo sa týka bankového systému, dozvedeli sme sa, že prvým finančným ústavom, ktorý vznikol v Leviciach, bola Levická sporiteľňa – účastinná spoločnosť z roku 1865. Z tohto obdobia sme videli rôzne vkladné knižky, cenné papiere, dlžobné úpisy, akcie.
Okrem toho nás zaujala aj imitácia obchodu, ktorý kedysi ponúkal rôzne komodity, stará registračná pokladňa, ako aj reklamné tabule.
Ing. Anna Kováčová