.. Stredná odborná škola služieb, Ul. sv. Michala 36, LevicePrišiel k nám Mikuláš

Dávať a nečakať dar. Taký je hlavný zmysel sviatku svätého Mikuláša.

Na Slovensku i v okolitých krajinách sa na tento sviatok tešia najmä deti, pre ktoré je deň sv. Mikuláša symbolom sladkostí, ovocia a iných darčekov. Mikuláš sa narodil na južnom pobreží Malej Ázie pravdepodobne v 3. storočí. Pochádzal z bohatej rodiny, najprv sa stal diakonom a kňazom, neskôr bol biskupom v meste Myra v južnom Turecku, údajne proti vôli svojho otca, ktorý si želal, aby bol vojakom.

Biskup Mikuláš hlásal evanjelium, pomáhal biednym, chorým a trpiacim a preslávil sa milosrdenstvom a dobročinnosťou. Už počas života ho nazývali otcom sirôt, vdov a chudobných.

O sv. Mikulášovi koluje viacero legiend. Podľa jednej z nich pomohol trom chudobným sestrám, ktoré sa nemohli vydať, lebo nemali na veno. Preto ich čakal krutý osud v otroctve alebo v nevestinci. Keď sa o tom dozvedel biskup Mikuláš, zabalil vraj hrudu zlata do šatky a v noci ju nepozorovane hodil cez okno do izby, kde spali tri chudobné dievčatá. Vďaka štedrému daru sa mohli všetky tri sestry vydať, a tak ich Mikuláš zachránil pred ponížením a hanbou.

Biskup Mikuláš zomrel v pokročilom veku, pravdepodobne okolo roku 345, vo svojom biskupskom sídle v meste Myra, kde ho aj pochovali. O niekoľko storočí neskôr (údajne v roku 1087) veriaci talianski kupci preniesli jeho pozostatky do talianskeho prístavného mesta Bari, kde mu zasvätili chrám, ktorý sa neskôr stal bazilikou. Svätý Mikuláš sa stal viacnásobným patrónom, boli mu zasvätené mnohé kresťanské chrámy vo svete. Jeho meno nesú viaceré mestá a kostoly aj na Slovensku.

Aj medzi žiakmi našej školy patrí sviatok sv. Mikuláša k tým obľúbeným, keďže je predzvesťou Vianoc.  Mikuláš, anjelik a čert v prevedení členov Žiackej školskej rady SOŠ služieb pripravili pre spolužiakov prekvapenie v podobe sladkostí, ktoré im rozdali po zaspievaní vianočnej koledy alebo piesne. Samozrejme, úloha nebola splnená v každej triede, ale niektorí sa naozaj snažili. Táto vydarená trojica spestrila štvrtok 6. decembra a pripomenula žiakom i učiteľom krásne obdobie, ktoré nás čaká. Ďakujeme majsterkám odborného výcviku, ktoré žiakov dokonale upravili, učesali a nalíčili. 

Mgr. Denisa Tóthová

Fotogaléria

Partneri

op vzdelavanie


Partneri školy

 

 


 

 

 

O stránku sa starajú

Mgr. Peter Jedlička
a
Ľudovít Göbölös

webadmin@soslevice.sk

prevádzkovateľ stránky:

Teacher.sk, s.r.o