.. Stredná odborná škola služieb, Ul. sv. Michala 36, LevicePo stopách minulosti

Skvelé dva dni poznávania Krakova, Wieliczky a Oswienčimu zažili žiaci našej školy v dňoch 4. – 5. apríla 2019. Krakov je druhé najväčšie mesto Poľska, postavené na obidvoch brehoch rieky Visly. Má bohatú históriu. Kedysi bol totiž hlavným mestom Poľska a korunovali tu väčšinu poľských kráľov. Mnohí turisti považujú Krakov za najkrajšie európske mesto. Monumentálne Hlavné námestie - Rynek glowny, ktorý je najväčším stredovekým námestím na svete, pôvabný kráľovský zámok Wawel i bývalé židovské mesto Kazimierz ročne lákajú tisícky návštevníkov.   Z Krakowa sme sa presunuli do Wieliczky, kde je jedna z najstarších svetových soľných baní. Fungovala už v 13. storočí a je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Dnes je turistickou atrakciou, ktorá ponúka viaceré sochy, galérie, kaplnky aj reštauráciu, kde sa môžete najesť.  Samotná prehliadka sa začína zostupom 380 schodov, ktorými sa dostanete na prvé poschodie, 64 metrov pod povrch. Baňa má 9 podzemných poschodí, ktoré siahajú až do hĺbky 327 metrov. Pre verejnosť sú sprístupnené len tri z nich.  Ročne baňu navštívi viac ako milión turistov.  Po prehliadke a nákupe suvenírov sme sa išli ubytovať a navečerať. Ráno nás čakal posledný bod programu – koncentračný tábor Oswienčim. Bol to najväčší koncentračný tábor na svete, ktorý bol postavený na príkaz šéfa jednotiek SS Himmlera. Dostal názov Auschwitz. Pre nedostatočnú kapacitu dal Himmler postaviť aj druhý koncentračný tábor – Birkenau. Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 2,5 milióna ľudí. Odhaduje sa, že asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených. Asi 900 000 deportovaných hneď po príjazde poslali do plynových komôr alebo zastrelili, asi 200 000 zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania. „Auschwitz“ sa stal symbolom holokaustu, genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí: Rómov, ruských a poľských nútených robotníkov, homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“. V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Toto najpochmúrnejšie „múzeum“ Európy je silným zážitkom a mnohí sa  pri  prehliadke neubránia slzám, prípadne ju  ani nedokončia. Boli to dva dni plné zážitkov a emócií, ale aj pochvál od sprievodcov, ktorým sa naši žiaci veľmi páčili, pretože sa správali slušne a disciplinovane. V soľnej bani preukázali aj výbornú znalosť angličtiny, pretože celá prehliadka bola v tomto jazyku.

Mgr. Blanka Chubanovová 

Fotogaléria

Partneri

op vzdelavanie


Partneri školy

 

 


 

 

 

O stránku sa starajú

Mgr. Peter Jedlička
a
Ľudovít Göbölös

webadmin@soslevice.sk

prevádzkovateľ stránky:

Teacher.sk, s.r.o