.. Stredná odborná škola služieb, Ul. sv. Michala 36, LeviceZmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch

Palárikove svetlé veselohry oprávnene neschádzajú zo slovenských javísk a sú poháňané a silou publika. V čase, keď klasik žil a tvoril, sme ešte profesionálne slovenské divadlo nemali, zato sme už mali komédie ako túto, ktoré sa s optimistickým jasom hlásili k osvieteneckým možnostiam aj ambíciám divadla ako morálnej i zábavnej inštitúcie.

Palárik v tom rozpor nevidel, jeho viera v divadlo je nákazlivá. Nastoľuje národné témy, myšlienku tolerancie a znášanlivosti... národnostnej, triednej, ale aj mužsko-ženskej, rodovej. Nehanbí sa za svoj idealizmus. Zmierenie nie je iba podaním si rúk znepriatelených strán, ale aj poznaním, zmierením sa s vlastnými predsudkami. Tak sa určite pohneme skôr a lepším smerom, ako keď budeme bedákať, konštruovať konšpiračné teórie, obviňovať a útočiť. Dobrodružstvom nie je iba dnes také aktuálne, pikantné skrývanie vlastnej identity pri hrách lásky, ale aj pripustenie možnosti, že všetko sa môže po mnohých „trapasoch“, trápnostiach a trápeniach napokon dobre skončiť. Nie iba v komédii, ale aj v živote, v ktorom to, že sme individuálne aj kolektívne „iní“, môže byť príťažlivou šancou. Na dobrodružné zmierenie, čiže na zdravie! Egészégedre!

Takýto výstižný text týkajúci sa divadelnej hry Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch sa nachádza na webovej stránke Slovenského národného divadla.

Toto predstavenie sme 14. marca so žiakmi navštívili už po druhýkrát. Dielo je súčasťou maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry.  Práve preto  prišlo žiakom vhod oživiť si ho. Vynikajúce herecké obsadenie, profesionálni tanečníci a ľudová hudba boli, sú a vždy budú zárukou výnimočného kultúrneho zážitku. 

Mgr. Denisa Tóthová

Fotogaléria

FB - Instagram - Youtube

     

Spolupracujeme s Worki.sk

Partneri školy

 

 


 

 

 

O stránku sa starajú

Mgr. Peter Jedlička
a
Ľudovít Göbölös

webadmin@soslevice.sk

prevádzkovateľ stránky:

Teacher.sk, s.r.o